Menu
Szukaj
Koszyk
Jak prawidłowo dobrać zasilacz LED?
L E D o w n i k  Nr 2: 

Jak prawidłowo dobrać zasilacz do oświetlenia LED? - LedCorn.pl

Jak wspomniałem wcześniej w zakładce-Kategorie "ZASILACZE dla LED", diody LED, a tym samym wszelkie oświetlenie i źródło światła LED, jakim jest żarówka LED, wymaga starannie dobranego zasilacza. Nie mogą to być zasilacze liniowe z "odzysku" po demontażu halogenów, na przykład stosowanych w typowych oprawach oczkowych.
Jest to zupełnie inne rozwiązanie techniczne, które dla diod elektroluminescencyjnych nie jest wskazane, choć będą one świecić i pozornie wszystko jest w porządku. Jednakże nie stabilizują wartości prądu tak ważnego dla chipseta diodowego w przypadku pojawiających się zakłóceń czy spadków napięć w sieci. Wymóg jest taki, że układ zasilania diody LED powinien stanowić stabilne termicznie źródło prądowe
Poza tym można spotkać się z sytuacją taką, że kiedy podłączymy do zasilacza liniowego zbyt małą liczbę LED Lamp, to ze względu na nieobciążenie całego układu odpowiednią mocą (P), nagle zastosowane "żarówki" diodowe zaczną migotać !!!
Półprzewodnikowa dioda LED ma tzw. ujemny współczynnik temperaturowy napięcia, co w konsekwencji pojawiających się zakłóceń w sieci elektroenergetycznej, prowadzi do wzrostu wartości przepływającego prądu przez LEDy (najważniejszy parametr) oraz do znacznego skrócenia żywotności np. świetlówki LED czy LED Lamp, a w krytycznych przypadkach nawet do jej uszkodzenia.
Takie zasilacze liniowe dodatkowo są niskiej sprawności, co wiąże się z dużymi stratami ciepła i w ostatecznym rozrachunku większym poborem prądu. Jeśli spojrzymy na to w dłuższej perspektywie czasu, to zasilane w ten niewłaściwy sposób żarówki LED nie dość, że mogą w szybkim czasie zostać uszkodzone, to jeszcze rachunki za energię elektryczną nie będą tak znacząco i wyraźnie niższe, jakby się Państwo tego spodziewali.

Niewłaściwe jest stosowanie zasilaczy do halogenów, a tym bardziej transformatorów, ponieważ powodują uszkodzenie diod LED !!!

Zasilacze impulsowe

Zasilacze impulsowe, to urządzenia zwane też przetwornicami elektronicznymi służące najlepiej LED-om. Mają wmontowane odpowiednie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, mniej się grzeją, czyli bardzo wysoka sprawność sięgająca nawet 90%, a więc dużo mniejsze straty poboru prądu z sieci elektrycznej. I tak, dla zobrazowania Państwu tego zjawiska porównamy typowy zasilacz liniowy (transformatorowy) z zasilaczem impulsowym:

  • dla zasilacza liniowego o sprawności 50%, aby uzyskać na wyjściu pod obiążeniem 75W, potrzeba dostarczyć moc ok. 150W,
  • dla zasilacza impulsowego w takich samych warunkach o sprawności 85%, potrzeba dostarczyć moc ok. 88,5W,

Oznacza to, że różnica w dostarczeniu energii elektrycznej do zasilenia takiego samego obwodu elektronicznego z właściwie dobranym zasilaczem wynosi 150W - 88,5W = 61,5W.

Rozważanie te przedstawiają tylko dane dotyczące używania jednego zasilacza w domu, a przecież takich zasilaczy przeważnie jest kilka. To są bardzo wymierne korzyści dla użytkownika oświetlenia LED i wyraźnie wskazują, że właściwie dobrany zasilacz elektroniczny również bardzo pozytywnie wpływa na oszczędności.

Zasilacze dla żarówek LED oraz innego asortymentu LED można podzielić na dwie kategorie, czy typy:

- stałoprądowe, mające zastosowanie do gotowych już rozwiązań konstrukcyjnych i elektrycznych, w których znana jest wartość prądu, nie stosujemy, gdy chcemy żarówki LED ściemniać,

- stałonapięciowe, bardziej uniwersalne z powodzeniem wykorzystywane w każdym oświetleniu diodowym, stabilizujące napięcie wyjściowe.

Inny podział uwzględnia sposób montażu instalacji LED. I tak, mamy przetwornice wtyczkowe do gotowych produktów oświetleniowych i rozwiązań konstrukcyjnych lub przetwornice elektroniczne w obudowach plastikowych, a także metalowych z wyprowadzonymi przewodami do podłączenia do dowolnego układu elektrycznego.
Najczęstszą przyczyną uszkodzeń diod elektroluminescencyjnych zamontowanych w różnych oprawach jest złe zasilanie, które jest podstawowym gwarantem ich długiej trwałości.
 

Prawa autorskie zastrzeżone Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 - Kopiowanie i przetwarzanie wszelkich artykułów i materiałów zawartych na stronach www.ledcorn.pl bez pisemnej zgody grozi pociągnięciem do odpowiedzialności. 

 Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Naszych artykułów, zwróć się o zgodę i umieść link zwrotny oryginalnego tekstu. Samo umieszczenie linku zwrotnego do artykułów jest dozwolone.