L E D - fakty, legendy i mity!

L E D o w n i k  Nr 6: 

Oświetlenie LED _ L (light) E (emitting) D (diode)_ Fakty i Mity

1. Ostatnio przeczytałem artykuł na temat SZKODLIWOŚCI "żarówek" LED (potocznie niewłaściwie używana nazwa, bo tam się nic przecież nie żarzy tak, jak na przykład wolfram w żarówkach halogenowych), odnoszący się do niebezpieczeństwa ich stosowania w odniesieniu do ludzkiego oka ??? Bardzo zaintrygował mnie ten problem i zacząłem szperać, wertować w różnego rodzaju pismach, przepisach, dyrektywach unijnych, a także dokumentacji technicznej dotyczącej oświetlenia LED.
I co się okazało? To kompletne nieporozumienie !!!
Autor tego artykułu; pewnie przez przypadek, zapomniał dopisać, że przeprowadzone badania w amerykańskich ośrodkach naukowych, na które się powołał są odnośnikiem do matryc LED w telewizorach, telefonach komórkowych, smartfonach, tabletach, laptopach itp. nowoczesnych urządzeniach. Dotyczy także bezpośredniego i długotrwałego patrzenia na tego typu ekrany LED zamontowane w tych urządzeniach, które wydzielają światło niebieskie
Natomiast absolutnie nic nie wspominają o szkodliwości źródeł światła diodowego wbudowanych w żarówkach LED, taśmach LED oraz świetlówkach LED.
Dlaczego !?  Ponieważ dioda SMD w końcowym etapie promieniuje światłem białym !

MIT - szkodzą oczom.
FAKT - Proszę więc spokojnie zamieniać swoje prądożerne żarówki wolframowe, mniej prądożerne (30% oszczędności prądu) halogenowe, a także świetlówki energooszczędne o wymyślnych kształtach (70-80% oszczędności), na ŻARÓWKI LED - ENERGY SAVING 90%, bez bojaźni o swój wzrok.

2. W wielu publikacjach jest informacja mówiąca o tym, że diodowe żarówki nie wydzielają ciepła  i nie grzeją się. Jest to pobieżna ocena i nie do końca prawdziwa, bowiem chipset LED pod wpływem przyłożonego potencjału wysyła foton światła, którego barwa jest uzależniona od odległości złącza p-n, ale jednocześnie wysyła niewielkie promieniowanie cieplne w kierunku przeciwnym do kierunku światła.
Tak więc, LED lamp w przedniej części obudowy jest lekko ciepła i faktycznie nie grozi poparzeniem tak, jak w przypadku żarówek tradycyjnych wolframowych i halogenowych. Jest pod tym względem bardzo bezpieczna dla użytkowników, a przede wszystkim dla ciekawskich wszystkiego dzieci.
Jednakże może się zdarzyć, że niewłaściwie odprowadzone ciepło z jej tylnej części, w której znajduje się elektronika stabilizująca wartość prądową (zwłaszcza słabej jakości), przenosi dodatkowo wydzielane ciepło na obudowę i wtedy temperatura wykazuje znaczną, ale nie niebezpieczną wartość. Jeśli jednak żarówka LED ma kiepskie parametry i wykonanie, brak odpowiedniego radiatora, wówczas zbyt wysoka temperatura pracy negatywnie wpłynie na jej żywotność.

MIT - nie grzeje się.
FAKT - niewielkie ilości wytworzonego ciepła w dobrej jakości ledach są bezpieczne dla ludzi. 

3. Parametr włącz/wyłącz określa minimalną liczbę cykli dla L A M P Y. Jak to się ma do diody LED i jej trwałości? Tutaj trzeba napomknąć o pewnej dyrektywie unijnej. Zgodnie z tą Dyrektywą nr 1194/1012 pod nazwą DIM2 (Domestic Implementation Measures), która wyznacza kierunki rozwoju ekoproduktu dla produktów związanych z energią, przedstawia zakres wprowadzania do obrotu m.in. lamp z diodami elektroluminescencyjnymi LED uwzględniając ich wbudowanie w inny produkt.
Według powyższej dyrektywy "lampa LED" oznacza "......lampę zawierającą co najmniej jeden moduł LED i może posiadać trzonek......" Czy więc " lampa LED " jest LAMPĄ w kontekście parametru włącz/wyłącz, czy tylko źródłem światła diodowego potocznie nazywanym w Polsce żarówką LED? 
Trudno jednoznacznie odnieść się do tak sformułowanych twierdzeń i zapisów oraz określić minimalną liczbę cykli włączeniowych dla samej diody, ponieważ:

 LED jest elementem elektronicznym całkowicie niewrażliwym i niepodatnym na tego typu działania.

Prościej mówiąc, intensywne i ciągłe włączanie i wyłączanie żarówki LED, absolutnie nie wpływa na jej trwałość użytkowania tak, jak to się ma odwrotnie w stosunku do wszelkiego rodzaju świetlówek energooszczędnych oraz żarników.
Na pewno powyższa dyrektywa korzystnie wpłynie na zwiększenie jakości lamp jako całościowego produktu zawierającego diody LED czy COB, ale wydaje się, że nie na jakość chipseta ledowego.
Ponadto Dyrektywy Unijne same w sobie nie są prawem, tylko zobowiązują państwa członkowskie do ustanowienia danego porządku prawnego.

MIT - można określić minimalną liczbę cykli włącz/wyłącz samej żarówki LED.
FAKT - można dowolnie i w każdym czasie korzystać z oświetlenia diodowego.
 

Prawa autorskie zastrzeżone Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 - Kopiowanie i przetwarzanie wszelkich artykułów i materiałów zawartych na stronach www.ledcorn.pl bez pisemnej zgody grozi pociągnięciem do odpowiedzialności. 

  Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Naszych artykułów, zwróć się o zgodę i umieść link zwrotny oryginalnego tekstu.  Samo umieszczenie linku zwrotnego do artykułów jest dozwolone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl