Jak rozumieć żywotność LED? Żywotność a uszkodzenia.
L E D o w n i k Nr 11:
Co to jest żywotność LED ? Żywotność a uszkodzenia.
Jak napisałem w innych Naszych artykułach, pod nazwą "LEDownik", do przeczytania zachęcam szczególnie tych Państwa, którzy zamierzają wymienić swoje prądożerne oświetlenie wolframowe lub halogenowe na niezwykle oszczędne i trwałe oświetlenie LED, dioda elektroluminescencyjna jest bardzo wrażliwym elementem elektronicznym składającym się z półprzewodnikowego złącza p-n. Pod wpływem podania do tego złącza napięcia w kierunku przewodzenia, z jednej warstwy typu "n" elektrony przeskakują do dziur drugiej warstwy typu"p" , a nadmiar energii wydzielany jest w postaci kwantów promieniowania, czyli fotonów światła i dioda LED świeci. W zależności od użytego materiału (związku półprzewodnikowego) uzależniona jest barwa emitowanego światła.
Definicja "Żywotności LED"
Przede wszystkim nie należy mylić żywotności źródła światła LED z uszkodzeniami, charakteryzujące tylko słabej jakości oprawy z modułami diodowymi.
ŻYWOTNOŚĆ tego typu oświetlenia, które praktycznie jest niewyczerpalne, określa się jako spadek wartości strumienia świetlnego w lumenach (parametr jasności) do 70% jego wartości maksymalnej, nie wcześniej niż po około 25 - 70 tys. godzin jego działania (dotyczy barwy białej, zielonej i niebieskiej).
Co to oznacza?
To, że chipset diodowy, będzie nadal wysyłał promieniowanie świetlne, tylko o 30% słabsze, czyli zmniejszy się jasność świecenia. Jeżeli średnio używamy danego produktu oświetleniowego ( żarówka LED, naświetlacz LED, lampa LED itp.), który świeci światłem białym ( może działać 50 tys. godzin i więcej), przez 5,5 godziny dziennie, to uzyskujemy imponujący wynik 25 lat świecenia "ledowego"!
Ważne wnioski dla użytkowników oświetlenia LED
Te rozważania są realne dla prawidłowo skonstruowanych urządzeń i aparatów służących Nam do oświetlania różnych pomieszczeń, obszarów oraz terenów. Muszą one posiadać dobrej jakości diody LED, odpowiedni zasilacz (przetwornica elektroniczna), właściwe odprowadzenie ciepła (chłodzenie) tak, aby niezwykle wrażliwa dioda elektroluminescencyjna nie przegrzewała się.
Tani asortyment nie spełnia tych wymogów i dlatego dochodzi do uszkodzeń i nie ma to nic do trwałości (żywotności) diod LED, one są praktycznie niezniszczalne. Budowa ich wyraźnie wskazuje, że nie ma tam elementów, które się "wypalą", jak na przykład w halogenach, czy tradycyjnych żarówkach ( drucik wolframowy - 1000 godzin ).
Bardzo często do uszkodzeń opraw diodowych dochodzi z winy samego użytkownika, który nie przestrzega zaleceń producenta, sposobu montażu, podłączenia "złego" zasilania o niewskazanych parametrach, wykorzystywanie zasilaczy oraz transformatorów po halogenach, a także użytkowania i stosowania w niewłaściwych miejscach.