Nasi stali Klienci rekomendują
Gniazdo GU10
Gniazdo GU10
1,19 zł 0,97 zł
szt.
Sterownik do Taśm LED RGB 24 + pilot
Sterownik do Taśm LED RGB 24 + pilot
12,99 zł 10,56 zł
szt.
Zasilacz do LED RGB 12V/2A 24W Wtyczkowy
Zasilacz do LED RGB 12V/2A 24W Wtyczkowy
17,99 zł 14,63 zł
szt.
Filtr przeciw-przepięciowy do LED FPP-12V Enterius
Filtr przeciw-przepięciowy do LED FPP-12V Enterius
15,99 zł 13,00 zł
szt.
Taśma Led 60xSMD 5050 IP65 RGB 1m 14,4W
Taśma Led 60xSMD 5050 IP65 RGB 1m 14,4W
14,69 zł 11,94 zł
szt.
Zasilacz LED 12V/30W IP67 Wodoodporny
Zasilacz LED 12V/30W IP67 Wodoodporny
32,99 zł 26,82 zł
szt.
Producenci

Jak rozumieć żywotność LED? Żywotność a uszkodzenia.

L E D o w n i k  Nr 11:

Co to jest żywotność LED ? Żywotność a uszkodzenia.

Jak napisałem w innych Naszych artykułach, pod nazwą "LEDownik", do przeczytania zachęcam szczególnie tych Państwa, którzy zamierzają wymienić swoje prądożerne oświetlenie wolframowe lub halogenowe na niezwykle oszczędne i trwałe oświetlenie LED, dioda elektroluminescencyjna jest bardzo wrażliwym elementem elektronicznym składającym się z półprzewodnikowego złącza p-n. Pod wpływem podania do tego złącza napięcia w kierunku przewodzenia, z jednej warstwy typu "n" elektrony przeskakują do dziur drugiej warstwy typu"p" , a nadmiar energii wydzielany jest w postaci kwantów promieniowania, czyli fotonów światła i dioda LED świeci. W zależności od użytego materiału (związku półprzewodnikowego) uzależniona jest barwa emitowanego światła.

Definicja "Żywotności LED"

Przede wszystkim nie należy mylić żywotności źródła światła LED z uszkodzeniami, charakteryzujące tylko słabej jakości oprawy z modułami diodowymi.
ŻYWOTNOŚĆ tego typu oświetlenia, które praktycznie jest niewyczerpalne, określa się jako
spadek wartości strumienia świetlnego w lumenach (parametr jasności) do 70% jego wartości maksymalnej, nie wcześniej niż po około 25 - 70 tys. godzin jego działania (dotyczy barwy białej, zielonej i niebieskiej).
Co to oznacza?
To, że chipset diodowy, będzie nadal wysyłał promieniowanie świetlne, tylko o 30% słabsze, czyli zmniejszy się jasność świecenia. Jeżeli średnio używamy danego produktu oświetleniowego ( żarówka LED, naświetlacz LED, lampa LED itp.), który świeci światłem białym ( może działać 50 tys. godzin i więcej), przez 5,5 godziny dziennie, to uzyskujemy imponujący wynik 25 lat świecenia "ledowego"!

Ważne wnioski dla użytkowników oświetlenia LED

Te rozważania są realne dla prawidłowo skonstruowanych urządzeń i aparatów służących Nam do oświetlania różnych pomieszczeń, obszarów oraz terenów. Muszą one posiadać dobrej jakości diody LED, odpowiedni zasilacz (przetwornica elektroniczna), właściwe odprowadzenie ciepła (chłodzenie) tak, aby niezwykle wrażliwa dioda elektroluminescencyjna nie przegrzewała się.
Tani asortyment nie spełnia tych wymogów i dlatego dochodzi do uszkodzeń i nie ma to nic do trwałości (żywotności) diod LED, one są praktycznie niezniszczalne. Budowa ich wyraźnie wskazuje, że nie ma tam elementów, które się "wypalą", jak na przykład w halogenach, czy tradycyjnych żarówkach ( drucik wolframowy - 1000 godzin ).
Bardzo często do uszkodzeń opraw diodowych dochodzi z winy samego użytkownika, który nie przestrzega zaleceń producenta, sposobu montażu, podłączenia "złego" zasilania o niewskazanych parametrach, wykorzystywanie zasilaczy oraz transformatorów po halogenach, a także użytkowania i stosowania w niewłaściwych miejscach.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl