Technologia LED

Technologia LED

Technologia LED wykorzystuje diodę elektroluminescencyjną jako źródło światła - L (light) E (emitting) D (diode), czyli LEDDioda ta w postaci chipseta LED zrewolucjonizowała cały przemysł elektroniczny. I choć znana jest od dawna to jej możliwości techniczne, tak naprawdę zostały wykorzystane  w "żarówkach" LED stosunkowo niedawno. Słusznie więc, jest nazywana technologią XXI wieku, która ma zastosowanie w każdej dziedzinie Naszego życia, a zwłaszcza w przemyśle oświetleniowym. Ten typ źródła światła zalicza się do tzw. półprzewodnikowych źródeł emitujących światło umieszczonych na ciałach stałych - SSL (Solid State Lighting). Wymaga niskiego napięcia zasilania rzędu ok. U=1,45V do U=3,5V, ściśle powiązanego z wartością znamionowego prądu przewodzenia wynoszącego ok. I=20 mA, dlatego ponieważ te dwa parametry są uzależnione od temperatury panującej na złączu p-n.
 

LED jest diodą luminescencyjną, czyli nadajnikiem źródła światła, które pojawia się pod wpływem przyłożonego potencjału do złącza typu p-n. Choć jest ona znana od dawna, to wykorzystanie jej do oświetlenia LED pozostaje znakiem Naszych czasów. 

Technika L E D

Technika LEDto nie tylko LED Lamp, ale także naświetlacze LED, które zastępują coraz bardziej energochłonne halogeny, taśmy LED oraz świetlówki LED, nie wymagające tzw. starterów.

Jeśli chodzi o lampy HighBay LED, to stanowią one znakomitą alternatywę dla "prądożerczych" lamp sodowych i charakteryzują się kilkunastotysięcznym strumieniem świetlnym wyrażonym w lumenach i stosunkowo małym poborem prądu.

Dobre jakościowo i energooszczędne oświetlenie LED dla każdego pomieszczenia jest estetyczne i "trendy". Dlatego zastosowanie wymienionego powyżej asortymentu diodowego zaczyna coraz bardziej być standardem nie tylko w mieszkaniach, ale przede wszystkim w firmach i lokalach użytkowych. Duże oszczędności energii elektrycznej, sięgającej aż 90% to podstawowy atut technologii LED. Oczywiście chodzi o produkty LED zawierające markowe diody LED, a nie ich tanie substytuty, które masowo za bardzo niską cenę pojawiają się na rynku. Pamiętaj, że przed wyborem żarówek LED, nie kieruj się tylko ceną !

Ta stosunkowo młoda, ale niezwykle dynamicznie rozwijająca się technologia oświetlenia ma ogromne możliwości sterowaniem oraz kształtowaniem przestrzeni. Dzięki różnorodnym i co raz bardziej wymyślnym efektom, które są generowane przez LEDy, wyraźnie rozwija się nowa dziedzina architektury wnętrz - architektura oświetlenia. 

Wysoka cena ???

Czasami spotykamy się z opinią, że żarówki LED czy ogólnie mówiąc oświetlenie LED jest znacznie droższe od tradycyjnego. Nic bardziej mylnego !!! 

Ta pozorna "wada cenowa", jeśli przyjrzymy się korzyściom wynikającą z użytkowania oświetlenia LED, jednak staje się zaletą. Jeśli obliczymy OSZCZĘDNOŚCI wynikające z dużo niższego zużycia prądu elektrycznego, a przede wszystkim  braku konieczności wymiany źródeł światła LED przez kilkanaście lub więcej lat, to wnioski są jednoznaczne:

Oświetlenie LED jest znacznie tańsze od tradycyjnego żarowego lub halogenowego

Proszę również pamiętać o tym, że nie stać CIEBIE na zakup tanich substytutów ani podróbek.

Lumen [lm] to jednostka strumienia świetlnego, a skuteczność świetlna (wydajność [lm/W]) to dla użytkownika żarówek LED jeden z najważniejszych parametrów, bowiem określa "jasność świecenia". Nasze LED-y charakteryzuje wydajność od 75 nawet do 120 [lm/W], a żywotność do 50 000 godzin !

 

Prawa autorskie zastrzeżone Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 - Kopiowanie i przetwarzanie wszelkich artykułów i materiałów zawartych na stronach www.ledcorn.pl bez pisemnej zgody grozi pociągnięciem do odpowiedzialności. 

 Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Naszych artykułów, zwróć się o zgodę i umieść link zwrotny oryginalnego tekstu.  Samo umieszczenie linku zwrotnego do artykułów jest dozwolone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl