Technologia LED

Technologia LED

Technologia LED wykorzystuje diodę elektroluminescencyjną jako źródło światła - L (light) E (emitting) D (diode), czyli LEDDioda ta w postaci chipseta LED zrewolucjonizowała cały przemysł elektroniczny. I choć znana jest od dawna to jej możliwości techniczne, tak naprawdę zostały wykorzystane  w "żarówkach" LED stosunkowo niedawno. Słusznie więc, jest nazywana technologią XXI wieku, która ma zastosowanie w każdej dziedzinie Naszego życia, a zwłaszcza w przemyśle oświetleniowym. Ten typ źródła światła zalicza się do tzw. półprzewodnikowych źródeł emitujących światło umieszczonych na ciałach stałych - SSL (Solid State Lighting). Wymaga niskiego napięcia zasilania rzędu ok. U=1,45V do U=3,5V, ściśle powiązanego z wartością znamionowego prądu przewodzenia wynoszącego ok. I=20 mA, dlatego ponieważ te dwa parametry są uzależnione od temperatury panującej na złączu p-n.
 

LED jest diodą luminescencyjną, czyli nadajnikiem źródła światła, które pojawia się pod wpływem przyłożonego potencjału do złącza typu p-n. Choć jest ona znana od dawna, to wykorzystanie jej do oświetlenia LED pozostaje znakiem Naszych czasów. 
 

Technika LEDto nie tylko LED Lamp, ale także naświetlacze LED, które zastępują coraz bardziej energochłonne halogeny, taśmy LED oraz świetlówki LED, nie wymagające tzw. starterów.

Jeśli chodzi o lampy HighBay LED, to stanowią one znakomitą alternatywę dla "prądożerczych" lamp sodowych i charakteryzują się kilkunastotysięcznym strumieniem świetlnym wyrażonym w lumenach i stosunkowo małym poborem prądu.

Dobre jakościowo i energooszczędne oświetlenie LED dla każdego pomieszczenia jest estetyczne i "trendy". Dlatego zastosowanie wymienionego powyżej asortymentu diodowego zaczyna coraz bardziej być standardem nie tylko w mieszkaniach, ale przede wszystkim w firmach i lokalach użytkowych. Duże oszczędności energii elektrycznej, sięgającej aż 90% to podstawowy atut technologii LED. Oczywiście chodzi o produkty LED zawierające markowe diody LED, a nie ich tanie substytuty, które masowo za bardzo niską cenę pojawiają się na rynku. Pamiętaj, że przed wyborem żarówek LED, nie kieruj się tylko ceną !

Ta stosunkowo młoda, ale niezwykle dynamicznie rozwijająca się technologia oświetlenia ma ogromne możliwości sterowaniem oraz kształtowaniem przestrzeni. Dzięki różnorodnym i co raz bardziej wymyślnym efektom, które są generowane przez LEDy, wyraźnie rozwija się nowa dziedzina architektury wnętrz - architektura oświetlenia. 

Wysoka cena ???

Czasami spotykamy się z opinią, że żarówki LED czy ogólnie mówiąc oświetlenie LED jest znacznie droższe od tradycyjnego. Nic bardziej mylnego !!! 

Ta pozorna "wada cenowa", jeśli przyjrzymy się korzyściom wynikającą z użytkowania oświetlenia LED, jednak staje się zaletą. Jeśli obliczymy OSZCZĘDNOŚCI wynikające z dużo niższego zużycia prądu elektrycznego, a przede wszystkim  braku konieczności wymiany źródeł światła LED przez kilkanaście lub więcej lat, to wnioski są jednoznaczne:

Oświetlenie LED jest znacznie tańsze od tradycyjnego żarowego lub halogenowego

Proszę również pamiętać o tym, że nie stać CIEBIE na zakup tanich substytutów ani podróbek.

Lumen [lm] to jednostka strumienia świetlnego, a skuteczność świetlna (wydajność [lm/W]) to dla użytkownika żarówek LED jeden z najważniejszych parametrów, bowiem określa "jasność świecenia". Nasze LED-y charakteryzuje wydajność od 75 nawet do 120 [lm/W], a żywotność do 50 000 godzin !

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl