Świetlówki LED-budowa i schematy połączeń

L E D o w n i k  Nr 5: 

Budowa i schematy połączeń dla świetlówek LED - LedCorn.pl

Fluorescencyjne świetlówki liniowe T8 coraz częściej zastępujemy asortymentem LED. Teoretycznie te dwa produkty z wyglądu niczym się nie różnią, ale to tylko wizualne odczucia.  Czy tak jest naprawdę?  Spróbujemy się do tego w sposób fachowy odnieść.
  • Opis konstrukcyjny świetlówki diodowej

Na poniższym rysunku nr 1, już widać wyraźne różnice dotyczące budowy świetlówki LED i z jakich podstawowych elementów się składa. Dla fachowca z branży elektrycznej już na pierwszy rzut oka sprawa jest oczywista, ale dla laika  N I E !
 
Budowa świetlówki LED
 Rysunek nr 1 - Konstrukcja świetlówki LED

Otóż wyjaśnimy to w dalszej części Naszego kolejnego L E D O W N I K A.
 
Klasyczna świetlówka diodowa nie posiada zapłonnika (startera), tak potrzebnego w lampie wyładowczej, aby zainicjować jej świecenie, ani statecznika ograniczającego wartość przepływającego przez nią prądu. Wyeliminowanie tych urządzeń wydatnie ma wpływ na mniejszą awaryjność i długoletniość użytkowania.
 
Najważniejszą jednak rzeczą dla potencjalnego inwestora jest przede wszystkim:
- większa oszczędność prądu, oznaczająca mniejsze wydatki, średnio 50% w stosunku do tradycyjnych świetlówek,
- zdecydowanie niższe koszty obsługi i wymiany,
- dłuższa żywotność i trwałość.

Specyfika diody półprzewodnikowej LED SMD umożliwia uzyskanie ciągłości świecenia nawet wtedy, gdy zbliża się jej koniec żywotności. Wówczas świetlówka LED będzie świeciła mniej intensywnie, ale jest całkowicie pozbawiona efektu migotania, co jest bardzo męczące i uciążliwe dla osób przebywających w pomieszczeniach oraz pracujących w halach produkcyjnych, gdzie zainstalowano popularne "jarzeniówki".
Ponieważ nie posiada statecznika, który ma często postać indukcyjnego dławika (bywają też elektroniczne), to nie będziemy narażeni na niemiłosierne i monotonne brzęczenie. Dużym plusem jest wreszcie brak szkodliwych substancji w budowie świetlówki diodowej; nie zawiera rtęci, która jest silną trucizną i niebezpieczną w przypadku stłuczenia się lampy fluorescsencyjnej.
Brak emisji niewidzialnego dla człowieka promieniowania ultrafioletowego UV oraz elektromagnetycznego promieniowania podczerwonego IR (InfraRed) i bezproblemowa utylizacja stanowi, że produkt diodowy jest przyjazny dla otaczającego środowiska naturalnego.

  • Schematy elektryczne dla świetlówek LED

Na poniższych ilustracjach zostaną przedstawione obwody elektryczne, na których można się oprzeć w celu podłączenia LED Tube. Są tu przypadki zarówno prawidłowej czy zalecanej instalacji, jak również taki, którego należy się wystrzegać.
 
UWAGA: Dotyczy świetlówek diodowych zasilanych dwustronnie, czyli takich, w których zmienne napięcie sieciowe 230V AC zostaje doprowadzone jednoprzewodowo z każdej strony gniazda G13.
 
 Rysunek nr 2 - dotyczy obwodu z statecznikiem indukcyjnym

Sposób wykonania instalacji ( powinna być wykonana przez uprawnioną osobę ): 
  1. przeciąć oba przewody biegnące do statecznika i je odizolować,
  2. całkowicie odłączyć starter,
  3. jeśli w obwodzie występuje rezystor i kondensator, to należy je odłączyć w celu uniknięcia strat mocy,
  4. dodatkowym przewodem wykonać połączenie fazy z z przeciwległym gniazdem. 
 
 
Rysunek nr 3 - dotyczy obwodu ze statecznikiem elektronicznym

Instalacja:
  1. odłączyć wszystkie przewody biegnące ze statecznika elektronicznego i zaizolować,
  2. dodatkowymi oddzielnymi przewodami podłączyć LED bezpośrednio do sieci 230VAC.
 
Sposób wykonania połączenia zgodny z Rys.2 oraz Rys.3, gwarantuje najlepszy efekt, jeśli chodzi o najmniejszy pobór energii elektrycznej z sieci.
 
 
 
Rysunek nr 4
 
Jest to niezalecane podłączenie (rys.nr 4), ponieważ co prawda uzyskamy efekt świecenia, ale tylko pod warunkiem podania potrzebnej wartości napięcia. Jest to uwarunkowane tym, że na stateczniku dodatkowo odkłada się moc rzędu ok. 1W (wata) i ten sposób instalacji, może powodować mruganie lub znacznie zmniejszenie natężenia światła.
 
 Niedozwolony schemat podłączenia świetlówki LED
 Rysunek nr 5

Absolutnie niedozwolony schemat instalacyjny (rys.nr 5). W takim układzie świetlówka LED w ogóle się nie zaświeci lub drastycznie wpłynie to na jej moc, uniemożliwiając użytkowanie.

UWAGA: Analogicznie należy postępować wtedy, gdy świetlówka diodowa ma doprowadzenia zasilające jednostronnie (jest to wówczas wyraźnie oznaczone).

 

Prawa autorskie zastrzeżone Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 - Kopiowanie i przetwarzanie wszelkich artykułów i materiałów zawartych na stronach www.ledcorn.pl bez pisemnej zgody grozi pociągnięciem do odpowiedzialności. 

Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Naszych artykułów, zwróć się o zgodę i umieść link zwrotny oryginalnego tekstu.  Samo umieszczenie linku zwrotnego do artykułów jest dozwolone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl