Jak prawidłowo dobrać żarówkę LED?

L E D o w n i k  Nr 1:

Jak prawidłowo dobrać żarówkę LED? - LedCorn.pl

Aby cieszyć się pełnymi walorami zakupionej żarówki LED, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów oraz parametrów.

 1. Jasność świecenia - jeden z najważniejszych parametrów cechujących "żarówki" LED (LED Lamp). Ten parametr określa się jednostką strumienia świetlnego w lumenach [lm] przypadającego na jednostkę mocy żarówki w watach [W] i nazywa się wydajnością świetlną [lm/W]. Żarówka LED o dobrej intensywności świecenia to od 75 lm/W wzwyż. Nasze produkty są oznaczone jako HighBrightness czyli wysoka jasność, bowiem charakteryzują się nawet wskaźnikiem ponad 100 lm/W.
  Reasumując, podana moc w watach ma tylko określić po ilu godzinach świecenia źródła światła LED, zapłacimy za 1kWh (kilowatogodzinę) pobranego prądu, a nie jest wyłącznie parametrem jasności.

  Jeżeli np. zakupimy LED Lamp o mocy 5W i strumieniu świetlnym 500 lumenów, to po 200 godzinach zużytkujemy 1kWh energii elektrycznej, natomiast wydajność świetlna wynosi 100lm/W, czyli bardzo dobra jakość oświetlenia.

  Trzeba wiedzieć, że niektórzy sprzedawcy i producenci podają wartość lumenów zastosowanych diod, a nie żarówki, zawyżając ten parametr. Żarówka LED świeci wówczas słabo, nawet 25% jest mniejsza intensywność świecenia, a jeśli do tego światło jest z odcieniem fioletu lub zieleni, to na pewno źródło światła LED, które Państwo zakupili jest bardzo słabej jakości i krótkiej żywotności.
  WniosekNie kieruj się tylko ceną !

 2. Barwa światła - mierzona w Kelwinach oznacza tzw. temperaturę barwową oświetlenia. Bardzo ważny parametr ze względu na komfort i samopoczucie użytkownika, a także efektywność pracy. W przypadku żarówek LED rozróżnimy trzy rodzaje: barwa biała ciepła (2700-3200K), barwa biała neutralna (4000-5000K) oraz barwa biała zimna (6000-6500K).
  Dla ciekawostki podam odpowiedniki w stopniach Celsjusza: 2700K=2426,85°C; 4000K=3726,85°C; 6000K=5726,85°C oraz to, że chipset LED nigdy nie świeci białym światłem, lecz niebieskim lub ultrafioletowym. Dopiero dobranie właściwego luminoforu, który pokrywa LED SMD i emituje fotony żółto-zielone, mieszając się z niebieskim określa kolor biały.

  Dla relaksu i odpoczynku powinniśmy dobrać barwę światła ciepłą, dlatego, że stymuluje hormon serotoniny tzw. hormon szczęścia. Z kolei do pracy zdecydowanie należy dobrać barwę białą zimną, ponieważ hamuje ona ilość melatoniny w organizmie, hormonu odpowiedzialnego za Nasz sen.
  Dlatego też, polecamy oświetlenie LED z barwą ciepłą do pomieszczeń, gdzie odpoczywamy i relaksujemy się, tworząc dobry nastrój i spokój. Natomiast, aby Nas aktywizować i pobudzać do pracy, a także wzmóc koncentrację, zdecydowanie polecamy barwę zimną, czyli np.: do lampek biurkowych, pomieszczeń produkcyjnych czy użytkowych.
  Wniosek: Zastanów się, gdzie ?

 3. Odwzorowanie barw - istotny czynnik odpowiadający za postrzeganie kolorów oświetlanych rzeczy i wnętrz, tzw. współczynnik CRI (Ra) Colour Rendering Index. Im wyższy, tym odbite światło oświetlanego przedmiotu daje efekt bardziej naturalny, czyli krótko mówiąc tak jak oświetla Słońce, bowiem dla tej gorącej planety CRI = 100. W żarówkach LED, dzięki temu parametrowi określimy jakość asortymentu LED. W bardzo dobrych jakościowo LEDach, ten indeks powinien wynosić CRI ≥ 80, dotyczy to szczególnie "żarówek" LED, a dla świetlówek LED dopuszcza się CRI ≥ 70.
  Wniosek: Pomyśl co i jak ?

 4. Żywotność - każda żarówka, także LED ma swoją żywotność, która jest określana ilością świecenia w godzinach. O ile jednak w tradycyjnych i halogenowych żarówkach właściwym określeniem jest ich trwałość, po której ulegają uszkodzeniu, to w ledach wygląda to inaczej, co jest wyjaśnione poniżej. Szanujący się producent oraz dystrybutor podaje taką niezwykle ważną dla Klienta informację na opakowaniu. LED Lamp, a także świetlówki LED i "halogeny"-naświetlacze LED mają swoją żywotność, która jest uzależniona od zastosowanych chipsetów diodowych, zastosowanego luminoforu, właściwego zasilania i odpowiedniego chłodzenia. Bardzo dobre żarówki LED mają żywotność nawet do 100 000 godzin, ale przyjmuje się, że te najlepszej jakości LEDy, które aktualnie są w sprzedaży charakteryzują się żywotnością 50 000 godzin, co przy założeniu użytkowania ich przez 5,5 godziny dziennie, daje imponujący wynik 25 lat! Jeśli spotykacie Państwo żarówki LED o żywotności 10 - 15 tys. godzin, to należy się zastanowić, dlaczego ich cena jest taka niska.
  Co po tym okresie czasowym? Czy Led Lamp przestanie świecić?
  Nic z tego, markowe diody utracą ok. 30% swojej jasności, ale będą dalej dawać światło i na pewno nie zgasną, a także nie będą migotać tak, jak w przypadku lamp fluoroscencyjnych, kiedy kończy się ich trwałość.

  Wniosek: Jaka żywotność, taka jakość !

 5. Certyfikaty - certyfikaty określone odrębnymi przepisami powinny znajdować się na opakowaniu lub na produkcie. Określają one bezpieczeństwo użytkownika. Jednym z ważniejszych onaczeń jest CE (Conformité Européenne), które jest dyrektywą eropejską o swobodnym przepływie produktów, np.: "halogenów" LED oznaczonych tym znakiem na rynku europejskim i mówią, iż ten produkt spełnia minimalne wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Bez takiego znaku żarówka LED nie ma prawa znaleźć się w sprzedaży na rynku europejskim, który liczy sobie około  600 mln odbiorców. 
  Ważnym dla użytkujących i stosujących oświetlenie LED jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego o ograniczeniu szkodliwych i niebezpiecznych substancji oraz materiałów znajdujących się w sprzęcie elektronicznym, którym jest na przykład świetlówka LED.
  Przepis ten pod nazwą RoHS (Restriction oHazardous Substances), jest też pośrednio powiązany z bezpieczną gospodarką utylizacji asortymentu LED i jego wpływu na ochronę środowiska.
  Nasz asortyment z zastosowanymi diodami LED posiada takie obowiązujące oznaczenia, czyli CE i RoHS.
  Wniosek:
  Dbamy o bezpieczeństwo i środowisko.

 6. Stopień ochrony - dana określająca, gdzie można zamontować źródło światła LED, wewnątrz pomieszczeń czy na zewnątrz. Oznacza się ją jako IP (International Protection) i nie ma nic wspólnego z wodoszczelnością IPX, wyrazem bardzo często i mylnie nadużywanym przez większość sprzedawców oraz dystrybutorów. IP mówi jak szczelna jest żarówka LED jeśli chodzi o ciała stałe, a także jaki jest dostęp do niebezpiecznych części umieszczonych wewnątrz obudowy i wyrażona jest cyfrą pierwszą zgodnie z PN-EN 60529:2003 oraz jak jest zabezpieczona pod względem dostawania się do niej wody i wilgoci, szkodliwym działaniem tych czynników i wyrażona jest cyfrą drugą zgodnie z PN-EN 60529:2003.
  W Naszym sklepie internetowym www.ledcorn.pl zawsze podajemy taką informację, ponieważ ma ona wpływ na wybór oświetlenia LED i miejsca jego zastosowania.

   Dla przykładu IP20  oznacza:
  - cyfra pierwsza 2
  • ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych palcem,
  • ochrona przed obcymi ciałami stałymi o średnicy 12,5 mm i większej,

          - cyfra druga 0; bez ochrony przed dostaniem się wody,

czyli stopień ochrony IP20 określa możliwość użytkowania tylko wewnątrz w pomieszczeniach o naturalnej wilgotności powietrza; w przeciwieństwie do IP44 albo IP65.

         Wniosek:  Miejsce montażu jest bardzo istotne.

 

Prawa autorskie zastrzeżone Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 - Kopiowanie i przetwarzanie wszelkich artykułów i materiałów zawartych na stronach www.ledcorn.pl bez pisemnej zgody grozi pociągnięciem do odpowiedzialności. 

 Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Naszych artykułów, zwróć się o zgodę i umieść link zwrotny oryginalnego tekstu. Samo umieszczenie linku zwrotnego do artykułów jest dozwolone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl