Jak prawidłowo dobrać żarówkę LED i ściemniacz?

L E D o w n i k  Nr 4: 

Jak prawidłowo dobrać żarówkę LED ściemnialną i ściemniacz? - LedCorn.pl

Pod wyrazem ściemnianie nie kryje się nic innego, jak regulacja jasności źródła światła diodowego po to, aby jeszcze bardziej zaoszczędzić wydatki na prąd, ale również dla stworzenia odpowiedniego nastroju czy klimatu. Jednak nie każda żarówka LED da się ściemnić, musi być do tego przystosowana poprzez wyposażenie jej w odpowiednią elektronikę.
LED Dimmable, czyli ściemnialne mogą być zasilane napięciem sieciowym 230V AC oraz napięciem stałym 12V DC.
Szacuje się, że zakup "żarówki" LED i odpowiedniego ściemniacza to oszczędność roczna  ok. 125zł w stosunku do żarówki wolframowej np.75W, a w stosunku do żarówki halogenowej np. 50W to kwota ok. 87,50zł. Oczywiście dotyczy to tylko jednej sztuki, a więc zakup dobrej jakości asortymentu zwraca się po kilku; kilkunastu miesiącach.

Żarówki LED ściemnialne 230V 

LED-y ściemnialne zasilane napięciem sieciowym 230V wymagają odpowiedniego sterowania i elektroniki, bowiem technologia LED i ściemnianie fazowe to dwie niekompatybilne technologie.
Oczywiście tradycyjny ściemniacz fazowy zadziała, ale też nie zawsze i tylko do pewnego momentu, czyli ściemni takie LED lampy do pewnego zakresu, nie całkowicie (od maximum do około 30-40%). Dalsze zmniejszanie napięcia przez pokrętło lub dotyk spowoduje "mruganie", a potem całkowite wyłączenie oświetlenia ledowego. Dzieje się tak dlatego, że dioda LED jest elementem elektronicznym, niezwykle wrażliwym na zakłócenia i powinna mieć stabilne zasilanie, najlepiej prądowe. Jeśli w tym przypadku obniżamy napięcie na wejściu w celu regulacji intensywności świecenia, to przetwornica za wszelką ceną będzie próbowała utrzymać na wyjściu prawidłowe parametry dla żarówki LED ściemnialnej, ponieważ traktuje to jak zakłócenie, a po przekroczeniu pewnego nominalnego progu po prostu ją wyłączy.

Wniosek jest taki, że do diodowych żarówek o napięciu zasilania 230VAC nie należy stosować sterowników fazowych starego typu, które idealnie pasowały do żarówek wolframowych i halogenowych, tylko specjalnie do tego typu LED Lamp Dimmable przystosowanych.
Są to przeważnie ściemniacze elektroniczne na bazie triaków lub tranzystorów, ale producent tego typu sterowników, powinien zadeklarować o poprawności ich zadziałania i kompatybilności, z danymi źródłami światła diodowego.  Charakteryzują się one zmienną mocą wyjściową, tzn. pracują właściwie pod obciążeniem na przykład zarówno jednej żarówki LED o mocy 10W, jak również 300W, czyli 30 sztuk.

UWAGA: LED Lamp ściemnialne można stosować i użytkować także bez ściemniacza, jak zwykłe żarówki LED, ale wtedy nie ma możliwości regulowania jasnością.

Żarówki LED ściemnialne 12V

Jeśli chodzi o lampy LED-owe ściemnialne 12V oraz taśmy LED, to nie ma żadnego problemu z regulacją jasności, ponieważ sterowanie odbywa się po niskiej stronie napięcia. Posiadamy w ofercie kilka ciekawych rozwiązań, aby w pełni korzystać z radości kreatywnego dostosowania intensywności świecenia do potrzeb - zakładka Ściemniacze LED/Drivery lub Sterowniki LED/Ściemniacze.

 

Prawa autorskie zastrzeżone Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 - Kopiowanie i przetwarzanie wszelkich artykułów i materiałów zawartych na stronach www.ledcorn.pl bez pisemnej zgody grozi pociągnięciem do odpowiedzialności. 

 Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Naszych artykułów, zwróć się o zgodę i umieść link zwrotny oryginalnego tekstu. 
Samo umieszczenie linku zwrotnego do artykułów jest dozwolone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl