Jak prawidłowo dobrać taśmę LED i zasilanie?

L E D o w n i k  Nr 3:
Jak prawidłowo dobrać taśmę LED oraz zasilanie? - LedCorn.pl

Co to jest taśma LED?
Jest to produkt wykonany z zastosowaniem chipsetów diodowych, czyli mówiąc prościej diod elektroluminescencyjnych LED. Jak wspomniałem w artykule Technologia LEDsą to elementy elektroniczne o bardzo delikatnej strukturze, które wysyłają foton światła pod wpływem podłączonego do nich napięcia. Są one umieszczone na wąskim pasku z wytrzymałego tworzywa o szerokości 8-10 mm o dowolnej długości. Najkrótszy element ma 5 cm długości z trzema świecącymi diodami.
Najczęściej wykorzystywane diody typu SMD (Surface Mounted Devices) do tzw. montażu powierzchniowego to SMD 3528, 2835 oraz SMD 5050. Najpopularniejsze w sprzedaży detalicznej paski LED występują w długościach 5 metrowych, które można dowolnie dzielić z zastrzeżeniem minimalnej 5 cm (widoczne oznaczenie symbolu "nożyczek", gdzie można przeciąć taśmę).

W sklepie on-line www.ledcorn.pl można zakupić taśmy LED już od jednego metra, bowiem zdajemy sobie sprawę, że jest to kompromis pomiędzy długością a dobraniem prawidłowego zasilacza, a także możliwościami ekonomicznymi Naszego Klienta.

Paski diodowe można użytkować zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz budynków. Uzależnione jest to od stopnia ochrony zwanym współczynnikiem IP (proszę nie mylić z wodoszczelnością IPX - o tym napisaliśmy w artykule pt. "Jak prawidłowo dobrać żarówkę LED?"). I tak, oznaczenie na opakowaniu IP20 wskazuje jednoznacznie, że taśmę diodową zastosujemy tylko do wnętrz. Natomiast IP65 daje możliwość jej wykorzystania na zewnątrz, więc także w środku. Różnica cenowa przemawia na korzyść pasków LED - IP20 (są tańsze), bowiem IP65 cechuje dodatkowa ochrona z silikonu bezbarwnego, ze względu na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Takie rozwiązanie techniczne pozwala na zastosowanie tego asortymentu ledowego również w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza, np.: w kuchni albo łazience. Montaż do wybranego podłoża jest nieskomplikowany i polega na oderwaniu papierowego zabezpieczenia, pod którym znajduje się taśma samoprzylepna.
Przedstawiamy do sprzedaży taśmy LED z diodami świecącymi na biało o barwie ciepłej lub zimnej, a także w wykonaniu tzw. RGB ( Red, Green, Blue), czyli z zastosowanymi ledami dającymi możliwość uzyskiwania palety barw oraz niesamowitych efektów świetlnych. Powszechnie nazywa się je wielokolorowymi albo po prostu RGB i za pomocą sterownika reguluje się jasność, efekty wizualne, a także włącza i wyłącza. W ten właśnie sposób możecie Państwo cieszyć się pełnymi walorami tego produktu w pełnym zakresie.

W Naszej ofercie posiadamy sprawdzone taśmy LED 150 SMD lub 300 SMD, a także 600 SMD. W pierwszym przypadku mamy doczynienia z produktem, w którym znajduje się 30 diod na 1 metrze, a w drugim przypadku 60 diod/m. Informacja taka wymusza wybór odpowiedniego zasilacza, ponieważ większa ilość chipsetów ledowych wymaga zasilania o większej mocy.

Zasilanie taśm LED

Jak opisałem w innym opracowaniu diody świecące są wrażliwymi elementami elektroniki na wartość prądową. Dlatego też w tym asortymencie LED stosuje się ograniczenie prądu poprzez wlutowany na pasku maleńki czarny rezystor. Powoduje to, że na każdym 5 cm odcinku występują niewielkie spadki napięcia (oprócz tych konstrukcyjnych), ale suma sumarum na odległym końcu montowanego paska, takie stopniowe obniżanie napięcia sprawia, że diody LED świecą słabiej.
Nie wszyscy zadają sobie z tego sprawę i nawet doświadczeni instalatorzy popełniają błędy podłączania zasilania do taśm LED !!!
Aby pasek diodowy świecił równomiernym światłem na całej np.: 20 metrowej długości, należy co 3-5 metrów podłączyć napięcie 12V DC, bezpośrednio do punktów lutowniczych "+" i "-" , dodatkowymi przewodami biegnącymi od zastosowanego zasilacza. Ma to również ogromny wpływ na ograniczenie przegrzewania się diod i wydłużenia ich żywotności. Pamiętaj także o zamontowaniu przciwzakłóceniowego  
filtra FPP-12V.

Dobór mocy zasilacza (przetwornicy napięcia) LED

Jeżeli asortyment diodowy jest opisany na opakowaniu następującymi parametrami: IP65; 300 x 3528 / 5m; 12V DC; 24W; WW 3000K, to stąd wynika:

  1. stopień ochrony IP65 - do zastosowania na zewnątrz, bowiem pierwsza cyfra 6 oznacza - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, ochrona pyłoszczelna; druga cyfra 5 oznacza - ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony
  2. zawiera 300 sztuk diod
  3. rozmiar chipseta diodowego 35 x 28 mm
  4. długość 5 metrów
  5. wymaga zasilania napięciem stałym DC o wartości 12 Voltów
  6. pobór mocy z sieci elektroenergetycznej 24 Waty
  7. barwa światła biała ciepła WW ( warm white ) o temperaturze barwowej 3000 Kelwinów

Odnośnie pkt. E i F, które to przedstawiają rodzaj zasilania i zapotrzebowanie mocy; są wyznacznikiem właściwego doboru zasilacza. Ponieważ taśma LED jest długa na 5 metrów, to cała wymaga zasilacza o napięciu U=12V i mocy P=24W.

Jednakże często są Nam potrzebne krótsze odcinki, np. 2m.
Co wówczas ? Jaką zastosować przetwornicę ?

Otóż, jest to bardzo proste: dzielimy 24W przez 5m = 4,8W/m - otrzymujemy wynik, który określa, że jeden metr bieżący paska z ledami wymaga mocy P = 4,8W, czyli dla 2 metrów ( 2 x 4,8 ) P = 9,6W x 1,1 (współczynnik) = 10,56W i taką wartość mocy odnosimy do zakupu odpowiedniego zasilacza.

Trzeba oczywiście pamiętać, że zawsze wybieramy ten o większej mocy, jeśli w stosunku do obliczonej wartości, nie ma takiego w sprzedaży. W tym konkretnym przypadku może być 12V i minimum 10W! Te rozważania pozwolą Państwu na właściwy zakup cenowy, bowiem im większa moc wyrażona w watach, tym większa cena.


Prawa autorskie zastrzeżone Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 - Kopiowanie i przetwarzanie wszelkich artykułów i materiałów zawartych na stronach www.ledcorn.pl bez pisemnej zgody grozi pociągnięciem do odpowiedzialności. 

 Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Naszych artykułów, zwróć się o zgodę i umieść link zwrotny oryginalnego tekstu. Samo umieszczenie linku zwrotnego do artykułów jest dozwolone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl