Promocje
Lampka Biurkowa LED 7W Czarna Imitacja Skóry CW Ściemnialna
Lampka Biurkowa LED 7W Czarna Imitacja Skóry CW Ściemnialna
111,99 zł 101,99 zł 91,05 zł 82,92 zł
szt.
Lampka Biurkowa LED 5W Biała LCD Ściemnialna z akumulatorem
Lampka Biurkowa LED 5W Biała LCD Ściemnialna z akumulatorem
74,99 zł 69,99 zł 60,97 zł 56,90 zł
szt.
Lampka Biurkowa LED 5W Biała Ściemnialna z podświetlanym pojemnikiem
Lampka Biurkowa LED 5W Biała Ściemnialna z podświetlanym pojemnikiem
74,99 zł 69,99 zł 60,97 zł 56,90 zł
szt.
Lampka Biurkowa LED 6W Biała RGB Ściemnialna z akumulatorem
Lampka Biurkowa LED 6W Biała RGB Ściemnialna z akumulatorem
49,99 zł 44,99 zł 40,64 zł 36,58 zł
szt.
Producenci

Jak prawidłowo dobrać taśmę LED i zasilanie?

L E D o w n i k  Nr 3:
Jak prawidłowo dobrać taśmę LED oraz zasilanie? - LedCorn.pl

Co to jest taśma LED?
Jest to produkt wykonany z zastosowaniem chipsetów diodowych, czyli mówiąc prościej diod elektroluminescencyjnych LED. Jak wspomniałem w artykule Technologia LEDsą to elementy elektroniczne o bardzo delikatnej strukturze, które wysyłają foton światła pod wpływem podłączonego do nich napięcia. Są one umieszczone na wąskim pasku z wytrzymałego tworzywa o szerokości 8-10 mm o dowolnej długości. Najkrótszy element ma 5 cm długości z trzema świecącymi diodami.
Najczęściej wykorzystywane diody typu SMD (Surface Mounted Devices) do tzw. montażu powierzchniowego to SMD 3528, 2835 oraz SMD 5050. Najpopularniejsze w sprzedaży detalicznej paski LED występują w długościach 5 metrowych, które można dowolnie dzielić z zastrzeżeniem minimalnej 5 cm (widoczne oznaczenie symbolu "nożyczek", gdzie można przeciąć taśmę).

W sklepie on-line www.ledcorn.pl można zakupić taśmy LED już od jednego metra, bowiem zdajemy sobie sprawę, że jest to kompromis pomiędzy długością a dobraniem prawidłowego zasilacza, a także możliwościami ekonomicznymi Naszego Klienta.

Paski diodowe można użytkować zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz budynków. Uzależnione jest to od stopnia ochrony zwanym współczynnikiem IP (proszę nie mylić z wodoszczelnością IPX - o tym napisaliśmy w artykule pt. "Jak prawidłowo dobrać żarówkę LED?"). I tak, oznaczenie na opakowaniu IP20 wskazuje jednoznacznie, że taśmę diodową zastosujemy tylko do wnętrz. Natomiast IP65 daje możliwość jej wykorzystania na zewnątrz, więc także w środku. Różnica cenowa przemawia na korzyść pasków LED - IP20 (są tańsze), bowiem IP65 cechuje dodatkowa ochrona z silikonu bezbarwnego, ze względu na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Takie rozwiązanie techniczne pozwala na zastosowanie tego asortymentu ledowego również w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza, np.: w kuchni albo łazience. Montaż do wybranego podłoża jest nieskomplikowany i polega na oderwaniu papierowego zabezpieczenia, pod którym znajduje się taśma samoprzylepna.
Przedstawiamy do sprzedaży taśmy LED z diodami świecącymi na biało o barwie ciepłej lub zimnej, a także w wykonaniu tzw. RGB ( Red, Green, Blue), czyli z zastosowanymi ledami dającymi możliwość uzyskiwania palety barw oraz niesamowitych efektów świetlnych. Powszechnie nazywa się je wielokolorowymi albo po prostu RGB i za pomocą sterownika reguluje się jasność, efekty wizualne, a także włącza i wyłącza. W ten właśnie sposób możecie Państwo cieszyć się pełnymi walorami tego produktu w pełnym zakresie.

W Naszej ofercie posiadamy sprawdzone taśmy LED 150 SMD lub 300 SMD, a także 600 SMD. W pierwszym przypadku mamy doczynienia z produktem, w którym znajduje się 30 diod na 1 metrze, a w drugim przypadku 60 diod/m. Informacja taka wymusza wybór odpowiedniego zasilacza, ponieważ większa ilość chipsetów ledowych wymaga zasilania o większej mocy.

Zasilanie taśm LED

Jak opisałem w innym opracowaniu diody świecące są wrażliwymi elementami elektroniki na wartość prądową. Dlatego też w tym asortymencie LED stosuje się ograniczenie prądu poprzez wlutowany na pasku maleńki czarny rezystor. Powoduje to, że na każdym 5 cm odcinku występują niewielkie spadki napięcia (oprócz tych konstrukcyjnych), ale suma sumarum na odległym końcu montowanego paska, takie stopniowe obniżanie napięcia sprawia, że diody LED świecą słabiej.
Nie wszyscy zadają sobie z tego sprawę i nawet doświadczeni instalatorzy popełniają błędy podłączania zasilania do taśm LED !!!
Aby pasek diodowy świecił równomiernym światłem na całej np.: 20 metrowej długości, należy co 3-5 metrów podłączyć napięcie 12V DC, bezpośrednio do punktów lutowniczych "+" i "-" , dodatkowymi przewodami biegnącymi od zastosowanego zasilacza. Ma to również ogromny wpływ na ograniczenie przegrzewania się diod i wydłużenia ich żywotności. Pamiętaj także o zamontowaniu przciwzakłóceniowego  
filtra FPP-12V.

Dobór mocy zasilacza (przetwornicy napięcia) LED

Jeżeli asortyment diodowy jest opisany na opakowaniu następującymi parametrami: IP65; 300 x 3528 / 5m; 12V DC; 24W; WW 3000K, to stąd wynika:

  1. stopień ochrony IP65 - do zastosowania na zewnątrz, bowiem pierwsza cyfra 6 oznacza - ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych drutem, ochrona pyłoszczelna; druga cyfra 5 oznacza - ochrona przed strugą wody (12,5 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony
  2. zawiera 300 sztuk diod
  3. rozmiar chipseta diodowego 35 x 28 mm
  4. długość 5 metrów
  5. wymaga zasilania napięciem stałym DC o wartości 12 Voltów
  6. pobór mocy z sieci elektroenergetycznej 24 Waty
  7. barwa światła biała ciepła WW ( warm white ) o temperaturze barwowej 3000 Kelwinów

Odnośnie pkt. E i F, które to przedstawiają rodzaj zasilania i zapotrzebowanie mocy; są wyznacznikiem właściwego doboru zasilacza. Ponieważ taśma LED jest długa na 5 metrów, to cała wymaga zasilacza o napięciu U=12V i mocy P=24W.

Jednakże często są Nam potrzebne krótsze odcinki, np. 2m.
Co wówczas ? Jaką zastosować przetwornicę ?

Otóż, jest to bardzo proste: dzielimy 24W przez 5m = 4,8W/m - otrzymujemy wynik, który określa, że jeden metr bieżący paska z ledami wymaga mocy P = 4,8W, czyli dla 2 metrów ( 2 x 4,8 ) P = 9,6W x 1,1 (współczynnik) = 10,56W i taką wartość mocy odnosimy do zakupu odpowiedniego zasilacza.

Trzeba oczywiście pamiętać, że zawsze wybieramy ten o większej mocy, jeśli w stosunku do obliczonej wartości, nie ma takiego w sprzedaży. W tym konkretnym przypadku może być 12V i minimum 10W! Te rozważania pozwolą Państwu na właściwy zakup cenowy, bowiem im większa moc wyrażona w watach, tym większa cena.


Prawa autorskie zastrzeżone Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 - Kopiowanie i przetwarzanie wszelkich artykułów i materiałów zawartych na stronach www.ledcorn.pl bez pisemnej zgody grozi pociągnięciem do odpowiedzialności. 

 Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Naszych artykułów, zwróć się o zgodę i umieść link zwrotny oryginalnego tekstu. Samo umieszczenie linku zwrotnego do artykułów jest dozwolone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl