Żarówka LED, a kolory?

L E D o w n i k  Nr 9:

Żarówka LED a Kolory? - LedCorn.pl

Co to jest "Technologia LED" opisałem w artykule pod takim samym tytułem oraz jej działanie i dlaczego wysyła kwant energii-fotony światła czyli po prostu świeci.
Bardzo ciekwa jest zależność wskaźnika CRI (Ra) - Colour Rendering Index, określającego tzw. oddawanie czyli inaczej odwzorowanie barw oświetlanych przedmiotów. Naturalny współczynnik CRI oświetlanych przez Słońce przedmiotów wynosi 100. I to jest wzorzec dla oczu człowieka, a także porównania źródła światła i jego jakości.
Im ten współczynnik jest niższy ludzkie oko widzi "zafałszowaną" kolorystycznie rzeczywistość i dłuższe przebywanie człowieka w takich warunkach powoduje zmęczenie, a nawet frustrację.

Ale co to ma do diod elektroluminescencyjnych i oświetlenia LED?

Otóż okazało się, że jest ścisła zależność między tym parametrem, a jakością zastosowanych chipsetów LED, z których wykonana jest żarówka LED (LED Lamp) czy inny asortyment oświetlenia diodowego.
Współczynnik oddawania barw, czyli jak postrzegamy oświetlane barwy, dla produktów LED dobrej jakości oznaczony jest minimum CRI(Ra) ≥ 80!
Jeśli dla przykładu wynosi on 70 - oznaczenie CRI(Ra)
>70, to jest sygnał, że zastosowane diody LED są kiepskiej jakości i bardzo słabej żywotności, nie spełniające tak do końca reżimu oszczędnościowego.
Oczywiście w tym przypadku zachęcająca dla Klienta jest cena, przeważnie "atrakcyjnie porażająco niska cena" !
Bowiem wyprodukowanie diody LED o dobrych jakościowo parametrach wymaga większych nakładów i kosztów oraz droższych linii technologicznych. Takie zapewniają tylko renomowane marki: Epistar, Samsung, Osram, Cree, Bridgelux.

Niestety dla wielu mniej znanych producentów, a także sprzedawców, dystrybutorów oraz importerów liczy się tylko zysk, a nie jakość oferowanego asortymentu LED. Powoli jednak  świadomość kupujących się zmienia, ale póki co, jeszcze polski rynek zalewa przysłowiowa tandeta.

Pamiętaj > Podany na opakowaniu żarówki LED wskaźnik CRI(Ra) dużo powie o jej jakości i trwałości, a także CENIE. Ale czy NISKA CENA w tym przypadku jest najważniejsza i asortyment LED spełni Państwa oczekiwania ??? Odpowiedź jest bardzo prosta - NIE !!!

 

Prawa autorskie zastrzeżone Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 - Kopiowanie i przetwarzanie wszelkich artykułów i materiałów zawartych na stronach www.ledcorn.pl bez pisemnej zgody grozi pociągnięciem do odpowiedzialności. 

  Jeżeli jesteś zainteresowany wykorzystaniem Naszych artykułów, zwróć się o zgodę i umieść link zwrotny oryginalnego tekstu. Samo umieszczenie linku zwrotnego do artykułów jest dozwolone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl